Kutleša za Dan državnosti: Hrvatska ne smije izgubiti dušu naroda

Zagrebački nadbiskup mons. Dražen Kutleša predvodio je misno slavlje u crkvi sv. Marka u Zagrebu povodom Dana državnosti, poručivši kako je taj dan više od spomena na političku odluku te predstavlja trajni poziv na izbor života u Bogu.

U propovijedi je istaknuo kako narod ne umire najprije zemljopisno, nego duhovno, upozorivši da Hrvatska može sačuvati svoje granice i institucije, a ipak izgubiti ono najvažnije – dušu naroda.

Govoreći o izazovima suvremenog društva, nadbiskup je upozorio na opasnost slobode bez duha, naglasivši kako se sloboda često pogrešno shvaća kao pravo činiti što se želi, umjesto kao snaga za činjenje dobra.

Posebno je istaknuo važnost očuvanja osjećaja za sveto, upozorivši da se vjeru sve više potiskuje u privatnu sferu, dok brak, obitelj i domovina gube svoje dublje značenje.

Osvrćući se na hrvatske svece i blaženike, mons. Kutleša izdvojio je blaženog Alojzija Stepinca kao primjer vjernosti istini i slobodi savjesti, istaknuvši da njegov život ostaje trajni ispit savjesti hrvatskog naroda.

Na kraju homilije pozvao je vjernike na obnovu kršćanskih korijena kroz molitvu, sakramentalni život i poštenje u svakodnevici.

„Granice mogu sačuvati državu, zakoni institucije, a rad gospodarstvo – ali dušu naroda čuvaju samo istina, molitva i svetost života“, poručio je nadbiskup Kutleša.

Misnom slavlju nazočili su predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković, predsjednik Vlade Andrej Plenković, članovi Vlade, zastupnici, predstavnici Hrvatske vojske i hrvatskih branitelja te brojni vjernici.

- Reklamni prostor -spot_img