Primirje pred slomom? SAD bombardirao iranske vojne ciljeve, Teheran uzvratio raketama i dronovima

Napetosti između Sjedinjenih Američkih Država i Irana ponovno su eskalirale nakon razmjene novih vojnih udara, čime je ozbiljno dovedeno u pitanje primirje dogovoreno sredinom lipnja. Washington tvrdi da je odgovorio na iranski napad na trgovački tanker u Hormuškom tjesnacu, dok Teheran optužuje SAD za kršenje postignutog sporazuma i najavljuje još snažniji odgovor.

Prema informacijama koje prenosi BBC, američko Središnje zapovjedništvo (CENTCOM) izvelo je zračne napade na deset vojnih ciljeva u Iranu. Među pogođenim metama nalazili su se sustavi protuzračne obrane, komunikacijska infrastruktura, vojna oprema i skladišta bespilotnih letjelica u blizini Hormuškog tjesnaca.

Iz Washingtona tvrde kako je vojna akcija uslijedila nakon što je iranska bespilotna letjelica pogodila tanker MT Kiku pod panamskom zastavom, što smatraju izravnim kršenjem primirja i napadom na međunarodni pomorski promet.

Iran uzvratio napadima na američke baze

Iranska Revolucionarna garda priopćila je da je odgovorila lansiranjem balističkih projektila i bespilotnih letjelica prema američkim vojnim objektima u Kuvajtu i Bahreinu.

Teheran tvrdi da su gađani ključni vojni ciljevi povezani s američkom vojnom prisutnošću u regiji, dok američki dužnosnici navode kako nema poginulih niti značajnije štete na njihovim bazama.

Istodobno je iransko Ministarstvo vanjskih poslova američke napade nazvalo “brutalnim kršenjem primirja”, poručivši kako bi nastavak takvih poteza mogao potpuno zaustaviti proces normalizacije odnosa između dviju država.

Obje strane optužuju protivnika

I Washington i Teheran tvrde da je upravo druga strana prva prekršila Memorandum o razumijevanju potpisan 17. lipnja, kojim je dogovoren prekid neprijateljstava te sigurna plovidba trgovačkih brodova kroz Hormuški tjesnac.

Američki predsjednik Donald Trump poručio je kako je Iran imao priliku poštovati dogovor, ali je ponovno odabrao vojnu eskalaciju.

“Ako bude potrebno, dovršit ćemo posao koji smo započeli”, poručio je Trump, upozorivši da bi nastavak iranskih napada mogao izazvati još snažniji američki odgovor.

S druge strane, iranske vlasti tvrde kako će svako novo djelovanje američke vojske biti dočekano “razornim odgovorom” te najavljuju strožu kontrolu plovidbe kroz Hormuški tjesnac.

Hormuški tjesnac ponovno postaje jedno od najopasnijih mjesta na svijetu

Hormuški tjesnac jedno je od najvažnijih svjetskih pomorskih čvorišta kojim prolazi velik dio globalnog izvoza nafte i ukapljenog prirodnog plina. Upravo zbog toga svaki sigurnosni incident u tom području odmah izaziva zabrinutost energetskih tržišta i međunarodne trgovine.

Najnoviji sukob pokazuje koliko je primirje između SAD-a i Irana nestabilno te koliko se situacija može promijeniti u samo nekoliko sati. Svaka nova razmjena udara povećava opasnost od širenja sukoba na cijeli Bliski istok, što bi moglo izazvati nove poremećaje u opskrbi energentima, rast cijena nafte i dodatni pritisak na europsko gospodarstvo. Za Hrvatsku, koja je dio jedinstvenog europskog tržišta, takav razvoj događaja mogao bi se vrlo brzo odraziti na cijene goriva, inflaciju i ukupnu gospodarsku stabilnost

- Reklamni prostor -spot_img