Sanacija ilegalnog odlagališta otpada na lokaciji PPK Velebit u Gospiću mogla bi dosegnuti vrijednost od čak 50 milijuna eura, a država će financirati 90 posto ukupnih troškova. Poručeno je to na konferenciji u Gospiću, na kojoj su predstavnici Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te Ličko-senjske županije predstavili dosadašnje aktivnosti i planove za uklanjanje jednog od najvećih ekoloških problema u Hrvatskoj.
Prema procjenama nadležnih institucija, na lokaciji se nalazi oko 45.000 prostornih metara opasnog i neopasnog otpada, uključujući i otpad koji je dovezen iz inozemstva. Točna količina i sastav još se utvrđuju dodatnim analizama.
Državna tajnica Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije Anja Bagarić istaknula je kako je država odmah nakon otkrivanja nezakonitog odlaganja otpada preuzela koordinaciju aktivnosti te izmjenama Plana gospodarenja otpadom omogućila financiranje sanacije. Operativnu provedbu vodi Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Direktor Fonda Luka Balen rekao je kako su u tijeku dodatna laboratorijska ispitivanja otpada, međunarodno istraživanje tržišta te novi postupci javne nabave nakon što na prvi natječaj nije pristigla nijedna ponuda. Paralelno se priprema i privremeno prekrivanje zakopanog otpada kako bi se spriječilo moguće procjeđivanje štetnih tvari.
Prema njegovim riječima, za prvu fazu sanacije sredstva su osigurana, a cilj je uklanjanje otpada započeti čim budu završeni svi zakonom propisani postupci.
Predstavnici Instituta za vode “Josip Juraj Strossmayer” naglasili su kako dosadašnja mjerenja ne pokazuju ugrozu kvalitete vode za piće na području Gospića i Ličko-senjske županije. Godišnje se analizira više od 400 uzoraka površinskih i podzemnih voda, a dodatne mjerne postaje postavljene su upravo zbog slučaja PPK Velebit.
Slični rezultati predstavljeni su i za kvalitetu zraka. Ličko-senjska županija provela je višemjesečna mjerenja tijekom svih godišnjih doba, a prema objavljenim podacima nije utvrđeno prekoračenje graničnih vrijednosti lebdećih čestica niti drugih pokazatelja koji bi upućivali na onečišćenje zraka.
Ličko-senjski župan Ernest Petry poručio je kako očekuje da svi odgovorni za nelegalno odlaganje otpada budu procesuirani te je zahvalio Vladi Republike Hrvatske što je preuzela financijsku odgovornost za sanaciju. Istaknuo je kako građani moraju dobivati isključivo provjerene informacije temeljene na stručnim analizama, bez širenja dezinformacija i politizacije slučaja.
Sanacija lokacije PPK Velebit bit će jedan od najvećih i financijski najzahtjevnijih projekata uklanjanja ilegalno odloženog otpada u Hrvatskoj. Nadležne institucije najavljuju nastavak pripremnih aktivnosti tijekom ljeta, nakon čega bi trebali započeti prvi radovi na uklanjanju otpada i sanaciji lokacije.



