Iz Garešnice poslana jasnu poruka:Hrvatski branitelji obranili su Domovinu kada je bilo najteže

Garešnica je obilježila Dan branitelja grada te općina Berek, Hercegovac i Velika Trnovitica, kao i 35. obljetnicu osnutka Kluba 1. satnije ZNG 91 Garešnica. Središnji događaj obilježavanja bilo je otvorenje obnovljenog Trga hrvatskih branitelja, koji će trajno čuvati uspomenu na žrtvu i hrabrost hrvatskih branitelja ovoga kraja.

Na obilježavanju je sudjelovao potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, koji je poručio kako hrvatski narod nikada ne smije zaboraviti ljude koji su 1991. godine stali u obranu Hrvatske u trenucima kada je njezina opstojnost bila dovedena u pitanje.

Podsjetio je kako je upravo u lipnju 1991. godine u Garešnici ustrojena 1. satnija Zbora narodne garde, sastavljena od mladića koji su, unatoč nedostatku oružja, pokazali odlučnost i hrabrost te zajedno s hrvatskim policajcima krenuli u obranu domovine.

Pripadnici satnije sudjelovali na najtežim bojištima

Pripadnici 1. satnije ZNG-a sudjelovali su u obrani pakračkog i daruvarskog područja te u oslobađanju vojnog odašiljača na Moslavačkoj gori, dajući važan doprinos obrani zapadne Slavonije u prvim mjesecima Domovinskog rata.

Medved je istaknuo kako su upravo zajedništvo, domoljublje i spremnost na žrtvu bili najveća snaga hrvatskih branitelja.

“Hrvatsku nisu obranili brojnost ni tehnika, nego ljudi koji su bili spremni dati sve za svoju Domovinu”, poručio je ministar.

Obnovljeni Trg hrvatskih branitelja trajni je spomen na njihovu žrtvu

Posebno je naglasio simboliku obnovljenog Trga hrvatskih branitelja, istaknuvši kako će taj prostor budućim generacijama svjedočiti o hrabrosti ljudi koji su stvarali hrvatsku državu.

Dodao je kako Ministarstvo hrvatskih branitelja nastavlja provoditi projekte kojima se poboljšava položaj hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji, od zakonskih izmjena do izgradnje veteranskih centara i razvoja sustava skrbi za braniteljsku populaciju.

Pijetet poginulim hrvatskim braniteljima

Obilježavanje je započelo otvorenjem obnovljenog Trga hrvatskih branitelja i Ulice Vladimira Nazora, nakon čega su kod spomenika poginulim hrvatskim braniteljima položeni vijenci i zapaljene svijeće.

Program je nastavljen svečanom akademijom povodom Dana branitelja i 35. obljetnice osnutka Kluba 1. satnije ZNG 91 Garešnica, a završen svetom misom za poginule hrvatske branitelje te zajedničkim druženjem branitelja, njihovih obitelji i građana.

Obljetnica u Garešnici još je jednom potvrdila koliko je važno čuvati uspomenu na hrvatske branitelje i prenositi istinu o Domovinskom ratu mladim naraštajima, kako bi žrtva onih koji su stvarali slobodnu Hrvatsku ostala trajno upisana u nacionalno pamćenje.

- Reklamni prostor -spot_img