Najavljena obnova đakovačke katedrale i osječke konkatedrale

Radni sastanak đakovačko-osječkog nadbiskupa Đure Hranića i ministrice kulture i medija Nine Obuljen Koržinek održan je 19. svibnja u Nadbiskupskom domu u Đakovu, a glavna tema bila je početak opsežne obnove đakovačke katedrale sv. Petra i osječke konkatedrale sv. Petra i Pavla.

Susretu su nazočili i pomoćni biskup Ivan Ćurić, kustos katedrale preč. Mato Gašparović, konkatedralni župnik preč. Matej Glavica te drugi suradnici Nadbiskupskog ordinarijata. Uz ministricu su bili osječko-baranjska županica Nataša Tramišak, predstavnici Konzervatorskog odjela u Osijeku i gradonačelnik Đakova Marin Mandarić.

Sastanak je započeo obilaskom đakovačke katedrale tijekom kojeg su predstavljena najkritičnija oštećenja, među kojima su problemi s vlagom, dotrajalost pojedinih dijelova građevine te potreba obnove kripte.

U nastavku susreta razgovaralo se o prioritetima obnove dviju crkava. Kao prvi i najvažniji korak istaknuta je sanacija krovišta, a radovi na osječkoj konkatedrali već su započeli.

Ministrica Obuljen Koržinek najavila je potporu države u provedbi obnove koja će se odvijati postupno tijekom više godina, uz nadzor stručnjaka Hrvatskog restauratorskog zavoda i konzervatorskih službi. Dogovoreno je i osnivanje stručnog tima koji će pratiti realizaciju projekta te izrada trogodišnjeg plana radova, uz mogućnost nastavka obnove ovisno o financijskim sredstvima.

Nadbiskup Hranić zahvalio je ministrici, županiji i lokalnim vlastima na podršci u pokretanju obnove dvaju važnih sakralnih i kulturnih objekata. Istaknuto je i kako je projektnu dokumentaciju za obnovu još prije nekoliko godina financirala Republika Hrvatska.

Govoreći za medije, ministrica je naglasila kako su nakon velikih obnova provedenih nakon potresa u Zagrebu i na Banovini stvoreni uvjeti za snažnija ulaganja i u druge dijelove Hrvatske, među kojima posebno mjesto imaju đakovačka katedrala i osječka konkatedrala kao vrijedni spomenici hrvatske kulturne baštine.

- Reklamni prostor -spot_img