Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević obilježio je Dan antifašističke borbe porukom u kojoj je istaknuo važnost antifašističkog nasljeđa u hrvatskoj povijesti te podsjetio na osnivanje Prvog sisačkog partizanskog odreda u šumi Brezovica prije 85 godina.
Tomašević je naveo kako je i ove godine sudjelovao na obilježavanju u Brezovici kod Siska, mjestu koje se povezuje s početkom organiziranog antifašističkog otpora u Hrvatskoj tijekom Drugoga svjetskog rata.
„Sretan vam Dan antifašističke borbe“, poručio je gradonačelnik u objavi na društvenim mrežama.
Podsjetio je i kako su predstavnici Grada Zagreba prethodno položili vijence i zapalili svijeće na Grobnici narodnih heroja na Mirogoju te u spomen-parku Dotrščina.
U objavi je naglasio da je antifašistička borba protiv nacizma, fašizma i ustaškog režima ugrađena u ustavne temelje Republike Hrvatske te da je riječ o važnom dijelu hrvatske povijesne baštine.
„Nastavit ćemo čuvati sjećanje i na žrtve fašizma i na one koji su se tom zlu hrabro suprotstavili“, poručio je Tomašević.
Dan antifašističke borbe u Hrvatskoj se obilježava 22. lipnja u znak sjećanja na osnivanje Prvog sisačkog partizanskog odreda 1941. godine. Riječ je o državnom blagdanu koji već desetljećima izaziva različita politička i društvena tumačenja.
Dok ga dio javnosti smatra simbolom otpora fašizmu i nacizmu, drugi upozoravaju kako se u javnom prostoru često nedovoljno govori o komunističkim zločinima počinjenima nakon završetka Drugoga svjetskog rata. Upravo zbog toga rasprave o značenju 22. lipnja i danas ostaju jedna od najosjetljivijih tema hrvatske povijesti.



