Župna crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije u Brezovici, jedna od najvrjednijih baroknih sakralnih građevina zagrebačkog područja, obnovljena je nakon potresa, a završetak radova obilježen je svečanim misnim slavljem povodom 270. obljetnice njezine izgradnje.
Riječ je o projektu vrijednom 3,56 milijuna eura kojim je sanirana konstrukcija crkve teško oštećene u zagrebačkom potresu. Za obnovu je iz Fonda solidarnosti Europske unije osigurano 280.884 eura, dok je iz državnog proračuna izdvojeno više od 3,27 milijuna eura.
Na svečanosti su sudjelovali brojni vjernici, a među uzvanicima bili su potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved te ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek. Misno slavlje predvodio je velečasni Željko Nestić.
Dovršetkom radova Brezovica je sačuvala jedan od svojih najprepoznatljivijih simbola, a ujedno je nastavljen opsežan program obnove sakralne baštine nakon potresa koji obuhvaća ukupno 44 crkve i vjerska objekta na području Zagreba.
Današnja crkva podignuta je 1756. godine zaslugom grofova Draškovića na mjestu starije drvene crkve. Smještena je uz njihov povijesni dvorac te predstavlja jedan od najvrjednijih primjera kasnobarokne arhitekture u kontinentalnoj Hrvatskoj.
Posebnu umjetničku vrijednost imaju glavni oltar i propovjedaonica iz 1762. godine, djela znamenitog kipara Franje Strauba, koja se ubrajaju među vrhunce hrvatske barokne umjetnosti.
Crkva je upisana u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske kao pojedinačno zaštićeno kulturno dobro, a završetkom obnove sačuvan je važan dio hrvatske kulturne, vjerske i povijesne baštine.
Obnova Brezovice još je jedan pokazatelj koliko su posljedice zagrebačkog potresa bile ozbiljne za hrvatsku kulturnu baštinu, ali i koliko je važno ulaganje u očuvanje povijesnih crkava koje su stoljećima bile središta vjerskog i društvenog života hrvatskog naroda.



